Школска 2020/2021. година

Обележавање Светог Саве у продуженом боравку

Дана, 27. јануара обележава се највеће име српске историје, Свети Сава.

Савиндан је празник Српске православне цркве којим се обележава успомена на светог Саву, принца династије Немањића, српског  просветитеља и првог српског архиепоскопа. Од 1840. године овај дан се празнује као школска слава у свим школама на територији Републике Србије. Овим поводом у нашој школи, у продуженом боравку, организоване су креативне радионице.

О Светом Сави постоје многе приче и анегдоте, а у народу су се створиле и многе легенде о њему.

Једна од народних легенди каже да су се некада људи, да би добили брашно од жита, јако мучили. Туцали су жито у ступи или га млели у жрвњу. У знак захвалности, што је направио воденицу како би се лакше млело жито, у народу је поникао обичај да се на Савин дан праве переце.

Ми смо у нашем боравку овако правили переце уз поруку: „ Да се сва срца сада уједине, сунце мира и љубави да нам свима сине.“