Школска 2016/2017. година

Негујемо позоришну културу

Наша школа се може похвалити многим успесима на разним пољима – то су резултати сарадње и припрема ученика и наставника. Акције хуманитарног и креативног карактера такође су обележје сваког важнијег датума или постављене прилике. Пуно разлога једни другима дајемо за похвале које не штедимо тако да је и наша позоришна култура дошла на ред. Солидарност и пружање подршке другима је оно што нас чини добрим људима, али подршка себи и лична надоградња је нешто што се не сме заборавити. Организовање групних посета позоришту има за циљ управо то. Са намером да се упознамо са што више установа културе и врста театарских форми, посећујемо из месеца у месец различита позоришта и бирамо различите жанрове представа. Ученици реагују различито – неко би ишао само на комедије, неко само на мјузикле, неко је заклети љубитељ позоришта па му је свака представа изазов за размишљање, а ту су и они који отворено говоре да иду само због посете Мекдоналдсовом ресторану...Који год разлог да је у питању, битно је да иду, јер са сваке представе се нешто вредно понесе. Ове школске године посетили смо Југословенско драмско позориште, Звездара театар, Народно позориште и Атеље 212, а у марту предстоји посета Позоришту на Теразијама. Поред тога, у више наврата посећивали смо организовано гостујуће представе у Центру за културу у Ковину. Дугогодишња традиција факултативних посета позоришту учинила је наше ученике „позоришним професионалцима“ – култура понашања у тим околностима им је на високом нивоу, квалитетно проводе слободно време ван виртуалног света, имају изграђен критички став у коментарима на часовима српског језика након представе, добијају и сами занимљиве идеје у драматизацијама на часовима или у оквиру драмске секције, уводе нове теме у разговоре....Све је у том погледу позитивно и докле год има интересовања ученика за овакву организацију, има наде да свеопшти кич и антиуметност неће у потпуности превладати и да ће млади ценити и неговати културне вредности, а у том случају – овај циљ школе је остварен.