Читалачки клуб

Издавачка кућа „Клет“ понудила је школама избор победничких романа из едиције „Читалачки маратон“ и концепт радионица за формирање и рад „Читалачког клуба“, како бисмо заједничким снагама популарисали читање међу младима. У оквиру „Читалачког маратона“, вишемесечног конкурса за писце, одабрано је пет најбољих романа намењених публици од 11 до 17 година и ученицима је понуђена могућност да их купе по изузетно повољној цени, обраде са ментором у оквиру радионица и оцене према свом утиску у завршној анкети. Девет ученика од 5. до 8. разреда пријавило се за ову активност и, под менторством професорке Марије Михајлов Ђорђевић, оформљен је „Читалачки клуб“ у нашој школи. Почетком другог полугодишта одржана је прва радионица на којој се говорило о читалачким навикама, читању као хобију и свему ономе што нас ка читању води. На другој радионици обрађен је роман „Јаје, млеко, вода“... Мине Д. Тодоровић, који се члановима клуба изузетно допао. Због гомиле начетих тема и закључака, организован је још један сусрет заинтересованих чланова којима је разговор о овом роману добио задовољавајући епилог. У наредном периоду следи читање и обрада још два новопристигла романа - „Основци“ Биљане Лане Максимовић и „Навијам за шаптача“ Биљане Марковић Јевтић.

Циљ организовања клубова је да понуди ученицима литературу која „гађа“ њихов укус и интересовање, а према утисцима након изведене радионице – све иде у прилог остварењу истог.