Школска 2021/2022. година

Светски дан борбе против ХИВ-а и СИДЕ – 1. децембар

У сенци Корона вируса широм света обележава се Дан борбе против ХИВ-а вируса изазивача болести СИДЕ. Вирус ХИВ-а откривен је сада већ давне 1981. године, али саматра се да је и пре открића био присутан. Све до данас не постоји вакцина нити лек који спречава ширење овог вируса. Вирус ХИВ-а може бити притајен у људском организму дуги низ година до појаве првих симптома, а до тада инфицирана особа полним путем на првом месту преноси-шири вирус. Најбоља и најсигурнија заштита је превенција ризичних контаката и коришћење кондома (хигијенске гумице) приликом полног односа. Оболелеима од ХИВ-а данас је доступна најсавременија терапија која им омогућава нормалан живот, али и даље овај вирус код једног броја људи буди дискриминацију према зараженима.

У сарадњи са волонтерима Црвеног крста из Ковина обележили смо овај датум краћим предавањем, поделом промотивног материјала и пројекцијом едукативног петнаестоминутног филма “Дечко који се стидео“. Филм је на све ученике оставио јак утисак, а порука да нема места стиду кад је здравље у питању битан је део данашње акције.

Маша Вулетић