Растко Ћулибрк, ученик 3-1 одељења, први је на ранг-листи и има пласман за други круг такмичења.
Ученици 5. и 8. разреда учествују у овим пројектима. Писали смо у претходним објавама о пројекту „Утицај човека на природу“ који је успешно реализован и резултирао изложбом радова ученика. У пројекту „Очување природе мога краја“ користимо управу ову изложбу. Обележавањем важних еколошких датума и награђивањем радова подижемо еколошку свест и чувамо нашу околину. У одабиру најбољих радова учествовали су: ученици продуженог боравка са учитељицом, наставници предметне и разредне наставе, стручни сарадници, помоћни радници, ученици који су учесници пројекта „Школски климатски изазов“ и директор. Ученици продуженог боравка правили су срца и сузе од колаж папира којима смо означавали изабране најбоље радове.
наставник биологије, Маја Обрадовић Вукосављевић
Амбасада РС у Токију у сарадњи са МПНТР проследиле су школама допис у вези овог престижног такмичења на коме ове године наша школа први пут учествује. Наша представница је Лара Зарија ученица 8-2 разреда, која се такмичи у категорији деце до 14 година. Овогодишња тема такмичења „Goi Peace Fondation“ је „What is life?“ (Шта је живот?).
У понедељак 24.5.2021. одржан је иновативни и угледни час корелације биологије, хемије и грађанског васпитања са ученицима 8-2 на тему загађујућих материја и заштите животне средине. У овој иновацији учествовали су и ученици 8-2 који су се укључили путем Гугл састанка. Час су осмислисле и одржале наставнице: Ана Ритопечки, Маја Обрадовић Вукосављевић и Ана Албу Савић.
Материјал је снимљен ради подршке ученицима, родитељима и наставницима у вези организације, термина, услова и процедура везаних за Завршни испит 2021.одине. Тачна времена и термине можете проверити у Конкурсу 2020/2021. године.
У видеу је приказан већи део али не и све активности и обавезе везаних за упис осмака у средње школе.
Наша школа је и ове године била домаћин Општинског такмичења из српског језика и језичке културе. Због неповољне епидемиолошке ситуације, а по налогу Министарства, ове године су своје знање одмеравали само осмаци. Учествовало је пет основних школа са територије наше општине, одзив је био знатно слабији него претходних година. Ипак, сви такмичари су показали изванредно знање и посвећеност. Две ученице из Баваништа и наша Тијана Шогор (8/2) пласирале су се на наредни ниво овог такмичења.
У петак 9.4.2021. организована ја подела садница белог јасена у оквиру акције „Посади свој хлад“. Били смо принуђени да због прописаних мера редукујемо број учесника. Ученици 5. разреда који су са наставницом биологије, Мајом Обрадовић Вукосављевић, преузели саднице за нашу школу су: Миа Анђелков 5-2, Невена Доватов 5-2, Лазар Грбовић 5-2, Николина Кринуловић 5-1 и Матеја Марјановић 5-1.
На часовима ликовне културе у корелацији са светом око нас ученици су применили научено о кретању и настали су прелепи змајеви, које су и у игри испробали, као и морско дно, групни рад са мноштвом животињског света. Оргиналност, креативност, лепота, и задовољство се види у њиховим радовима, као и њиховим лицима.
Све похвале за ученике II-1.
Весна Анђелков
Портал Моја средња школа представља платформу која Вам омогућава да извршите електронске услуге у вези са пријемним испитом, завршним испитом и уписом у први разред средње школе за школску 2021/2022. годину, за школе чији је оснивач Република Србија, аутономна покрајина или јединица локалне самоуправе, са изузетком музичких, балетских и специјалних школа.
Наши ученици- аутори филма: Невена Радић 8-1, Анђела Ранков 8-1 и Јован Проданић 8-2 и ментор Маја Обрадовић Вукосављевић су освојили 1. место у области мултимедијалних презентација у оквиру основних школа. Аутор Невена Радић и ментор Маја Обрадовић Вукосављевић су посебно награђени дипломом и поклоном за освојено 1. место. Овогодишња свечаност доделе диплома и награда обављена је онлајн због неповољне епидемиолошке ситуације.
У дигиталном свету као и у нашој животној средини, налази се огромна количина смећа. Шта је дигитално смеће? Сви непотребни мејлови, фајлови, апликације, дупликати фотографија и видеа. Ово дигитално смеће ствара загађење које црпи енергију и онда када заборавимо да уопште постоји. Сваке године интернет и системи који га одржавају произведу 900 милиона тона CO2, што је више од годишње производње CО2 целе Немачке. Неке студије процењују да ће интернет у једној деценији потрошити 20% укупне светске енергије.
У току школске 2019/2021. године ученици су учествовали на ликовном конкурсу на тему "Mărțișor" који је организовала ОШ „Сава Максимовић“ Мраморак.
У току школске 2019/2021. године, када су били први разред, ученици су учествовали на ликовном конкурсу на тему "Mărțișor" који је организовала ОШ „Сава Максимовић“ Мраморак.
Настава је прекинута због пандемије, а сада када су поново организовали исту манифестацију послали су захвалнице и пригодне књиге награђеним ученицима:
1. место Максимовић Лука
2. место Торда Лука
3. место Арсенов Ђорђе
4. место Андрић Огњен.
Честитамо свим учесницима, а посебно награђеним ученицима. Захваљујемо се и ОШ „Сава Максимовић“.
Весна Анђелков
У Центру за културу је у току изложбена поставка „Портрети српских краљева и краљица„ аутора Андреја Дрежњака. Изложба ће трајати до 8. марта. Поставка обухвата слике и цртеже уз које су дати пропратни текстови са историјским подацима из живота осликаних владарских парова Мрњавчевићи , Хребељановићи , Немањићи и Котроманићи.
У Библиотеци “Вук Караџић” у петак 19. фебруара 2021. године одржана је традиционална прослава "Прешерновог дана", најзначајнијег словеначког културног празника. Програм је приређен у читаоници библиотеке уз примену свих епидемиолошких мера, пред 30 посетилаца, међу којима су били и представници из јавног и културног живота Ковина.
Израдом сцене и лутака, ученици другог разреда су се, на часу ликовне културе, упознали са појмом луткарског позоришта. Ученицима је ова активност била врло забавна. Посебно им се допало да се играју луткама које су сами направили. Радове ученика II-1 можете погледати на сликама које се налазе у прилогу.
Недељу дана уочи школске славе, посветили смо Растку Немањићу, Светом Сави. Кроз пројектну наставу, ликовну и музичку културу, слободне активности и чос-а, правили смо плакате, средњовековне дворце, цртали Светог Саву, читали приче, певали песме о Светом Сави, истраживали о животу и делу нашег просветитеља, учитеља, архиепископа, сазнали о обичајима приликом прослављања Савиндана.
Расположење и наше радове забележили смо фотографијама.
Марија Поповић
Да се представимо: Ми смо Тим за Еразмус + и еТвининг пројекте!
Чланови Тима наше школе су Ана Ритопечки, која је преузела и улогу координатора Тима, а поред ње су ту Саша Петровић, Наташа Николић, Маја Обрадовић Вукосављевић, Ана Албу Савић, Братислав Новокмет, Марија Поповић, Адриана Данилов, Марија Михајлов Ђорђевић и Оља Новокмет. Верујемо да ће се наш Тим проширивати.
Један од најважнијих елемената eTwinning пројеката је сарадња између наставника, ученика, школа, родитеља и локалних власти. У eTwinning-у наставници раде заједно и организују активности за своје ученике. Имају активну улогу, комуницирају, истражују, доносе одлуке, поштују једни друге и уче вештине за 21. век. eTwinning пројекти укључују допринос сваког члана тима и заједничка је жеља да се усавршимо и оснажимо.
Ове школске године смо отпочели прикључивши се пројектима везаним за медијску писменост – LITERATE TWINNERS и још два пројекта из области природних наука – Хокус Покус СКОПУС и Математика у корелацији и љубави са...
Наш циљ је да укључимо што више ученика и наставника у пројекте који се тичу савремених токова у образовању како бисмо сви заједно као школа ишли у корак са модернизацијом школства и напретком у науци.
Поводом школске славе Светог Саве, ученици 2-1 одељења упознали су се у оквиру свих предмета са животом и делом нашег просветитеља. Садржаји српског језика, ликовне и музичке културе, пројектне наставе, слободних активности и ЧОС-а стопили су се у причу о Светом Сави. Обликовали су, вајали, цртали, читали приче, учили песме, химну, гледали презентације, анимиране филмове и правили плакате.
Савиндан је празник Српске православне цркве којим се обележава успомена на светог Саву, принца династије Немањића, српског просветитеља и првог српског архиепоскопа. Од 1840. године овај дан се празнује као школска слава у свим школама на територији Републике Србије. Овим поводом у нашој школи, у продуженом боравку, организоване су креативне радионице.
На самом крају првог полугодишта, ученици шестог разреда радили су пројекат на енглеском језику. Задатак је био да изаберу државу која им се допада и да о њој напишу неке важне чињенице и занимљивости. Како се настава одржавала на даљину, ученици су своје радове слали у виду презентација, а неки су направили занимљиве паное које су украсили фотографијама или цртежима.
Празници у слици речи, нова тема пројектне наставе у корелацији са ликовном културом ,слободним активностима, српским језиком и ЧОС-ом, ученици II-1 су били веома активни, заинтерсовани и са одушевљењем реализовали овај садржај. Учионицу су украсили: својим оргиналним честиткама, ирвасима, јелкама искројених од њихових шака, као и јелка са лепим речима на улазу учионице. У ова суморна времена лепше се осећају у простору који су сами уредили и који одише празничном атмосфером.Све похвале и од учитељице Весне Анђелков.
Оперативни план школе, обавештење за родитеље/старатеље и ученике, распоред часова, распоред звоњења
Од 30. новембра 2020. године
Наставница биологије Маја Обрадовић Вукосављевић и наставницa географије Бранка Спирковић одржале су 27. новембра 2020. године угледни час на тему заштићених природних добара Србије.
Ученици VIII-2 имали су задатак да истраже заштићена подручја наше земље, ураде мултимедијалне презентације, а затим усмено изложе своје радове.
Осмаци су веома озбиљно приступили задатку, показали изузетне истраживачке способности, уочили разноврсне природне реткости, истакли њихове вредности, схватили проблем угрожености и указали на значај очувања и заштите природе наше лепе Србије.
Ученици 4-3 одељења су ових дана имали задатак да реализују пројекте из природе и друштва. Сазнали смо које су биљне и животињске врсте угрожене у Србији, али и који су то Национални паркови и Резервати природе у нашој земљи и по чему су познати. Похвала за све ученике који су се потрудили и урадили своје задатке.
У центру за културу Ковин до 28. новембра траје поставка уметничких дела Милене Павловић Барили - слике, илустрације, поезија, костими. Ову изузетно вредну поставку посетила је и група наших седмака.
Милена Павловић Барили је већи део свог живота провела у Паризу, САД - Њуjорк где је и преминула у 36. години 1945. године. Рођена је у Пожаревцу 1909. школовала се у иностранству, таленат наследила од оца Италијана, Барилија који је био уметник и мајке,Српкиње која је учила уметност. Њена дела су изложена и у светским музејима, а бавила се и модом и израдом модних плаката за најпрестижнији модни часопис „Vogue“.
У родној кући у Пожаревцу се налази легат ове уметнице и стална поставка радова.
Маша Вулетић
У суботу 21. новембра 2020. одржано је 8. Међународног такмичења „ Willkommen 2020“ из страних језика. Циљ овог такмичења је популаризација учења страних језика и јачање мотивације код ученика. Willkommen такмичење се због тренутне епидемиолошке ситуације реализовало преко Willkommen платформе, онлајн.
На данашњи дан, чланице Уједињених нација потписале су декларацију о принципима Толеранције и установљен је Међународни дан толеранције, који се обележава 16. новембра.
За толеранцију су потребни воља и спремност да се прихвати другачије од онога на шта смо навикли или у шта верујемо.
Много тога може бити различито у односу на нас саме: мишљења, уверења, ставови, верска припадност, друштвене разлике, боја коже, физички изглед и слично. Потребно је само прихватити то, да нисмо сви исти и да је лепота управо у томе. Треба одбацити предрасуде. Ако је неко другачији од нас, он нам само може проширити видике и обогатити свакодневницу.
Својом маштом и креативношћу, заједнички спајајући као слагалицу, створили смо наше виђење прихватања различитости и солидарности са свима- ТОЛЕРАНЦИЈУ.
Александра Танасић и Марија Поповић
У четвртак, 5. новембра, одржан је интересантан час: домаћин за извођење угледног часа на тему Вуковог живота и дела била је градска библиотека“Вук Караџић“. У пријатном амбијенту и уз презентацију и изложбу издања Вукових дела, ученици одељења 8-1 имали су прилику да се детаљније упознају са личношћу В. С. Караџића. Кроз културноисторијску причу водила их је професорка Маша Вулетић, која је овај час припремила и извела. Након часа било је приређено и скромно послужење за присутне.
У уторак, 20. октобра, посетили смо Центар за културу и погледали поставку 34. Ликовног салона - Трагови будућности.Ученици 6. разреда су имали и задатак да одаберу три уметничка рада по избору у различитим техникама, а затим речима кратко дају коментар. На тај начин смо допунили и припрему пред писмени задатак, а „потера за пејзажима“је успела. Ликовни салон је традиција нашег града и увек је вредно посетит га.
Ученици 7. разреда са својом проф. српског језика и књижевности извели су у петак, 2. октобра један интересантан и несвакидашњи час. Наиме, искористили су диван октобарски дан, градиво лектире-збирку песама “Плави чуперак“ Мирослава Антића и час одржали у истоименој улици у којој је летос осликан и мурал Мике Антића и исписани његови стихови.
У сарадњи Министарства здравља, Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут", Светске здравствене организације и УНИЦЕФ-а припремљен је видео материјал (филм) намењен ученицима основних и средњих школа са кључним препорукама за безбедан боравак у школи.
Према Правилнику о школском календару за школску 2020/2021. годину, школа је обавезна да планира два радна дана на нивоу школске године (субота - 12. септембра 2020. године, у првом полугодишту и субота 15. маја 2021. године, у другом полугодишту) за организовање и реализацију активности из области изборних предмета (грађанско васпитање, верска настава и др.), ваннаставних активности, спортских активности, области екологије и заштите животне средине, културно-уметничке активности...
Серијал "Кибернетски поремећај" обрађује тему понашања корисника интернета у Србији са посебним освртом на последице зависности од интернета код деце и младих кроз седам епизода подељених на следеће области: 1. Видео игре-гејмери 2. Виртуална пријатељства на социјалним мрежама (мејл, форуми, инстаграм, фејсбук) 3. Зависност од интернет коцкања 4. Скупљачи информација-сурфери 5.. Зависност од телефона и таблета 6. Вршњачко насиље на социјалним мрежама 7. Лечење зависности од интернета Сврха пројекта је превенција стварања зависности од интернета.
Обука наставника предметне и разредне наставе за рад у Гугл учионици реализована је 1. септембра 2020. године. Наставници наше школе који у досадашњем раду нису користили ову платформу за учење на даљину имали су прилику да се упознају са основним принципима њеног функционисања – пријављивање, позивање ученика, постављање материјала, оцењивање...