Распоред часова важи од 01. септембра 2023. године
На интернационалном ликовном конкурсу „Cinste ție copilărie” на тему „Мој драги Банат" награђени су следећи ученици наше школе који похађају наставу румунског језика: Дуња Корак – друго место, Лука Крничан – специјална награда, Хелена Илић – специјална награда (награда за најлепши пејзаж), као и специјална награда за школу и наставницу Ану Албу Савић за највећи број послатих радова на конкурсу.
Ученици 7.разреда су за свој пројекат изабрали тему Teenage health (Здравље тинејџера) и направили занимљиве презентације и паное на којим су истакли како би требало да се хране, шта је пожељно да раде и чиме да се баве,а шта је штетно и треба избегавати када је у питању здрав живот тинејџера. Низ савета је дуг, само још да почну да их примењују у свом животу и пројекат је реализован.
Како се ближи дан Републичког такмичења из српског језика и језичке културе, част нам је известити јавност о успесима наших ђака са овог такмичења, које је на крају резултирало пласманом и наше ученице 8. разреда Катарине Радивој, која ће нас, уз менторство своје наставнице Маше Вулетић, ове године представљати у Тршићу, где се ово такмичење традиционално, годинама уназад, одржава.
Дан пред пролећни распуст и ускршње празнике, посетили смо Српску православну цркву Светих Архангела Михаила и Гаврила.
Обавештавају се родитељи да ће се упис деце у први разред Основне школе „Ђура Јакшић“ Ковин за школску 2023/24. годину вршити у периоду од 19.04. до 31.05.2023 године. Упис у први разред обавезан је за децу која до почетка школске године, односно до 01. септембра 2023. године имају најмање шест и по, а најмање седам и по година (деца рођена између 01.03.2016. и 28.02.2017. године).
Дана 19. марта 2023. године у Плочици одржано је окружно школско такмичење у шаху на којем су учествовали најуспешнији ученици од првог до осмог разреда са територије целог Јужнобанатског округа. Основну школу „Ђура Јакшић“ из Ковина представљало је осморо ученика. Најуспешнији су били ученици Петар Митровић и Милица Петковић.
Марцишор је традиционални пролећни празник који се на различите начине обележава сваког 1.марта у земљама у нашем окружењу.Праве се мале амајлије закачене за црвено белу- трачицу које се носе током месеца марта.Пошто је овај обичај везан за долазак пролећа, ми смо данас украсили стабла воћака у нашем школском дворишту да нам што пре стигне лепо време и воћке процветају.
Неретко несвесни да је неговање језика и језичке културе нешто што нам је насушна потреба да би нас било и да би иза нас остао траг, препуштамо свој језик разним доскочицама свакодневног живота, а културу и традицију, чувану управо језиком, заборављамо, јер се тумаче као да су написане неким речима које „нису за обичан свет“. У таквим данима наставници матерњег језика наше школе Марија Михајлов Ђорђевић, Маша Вулетић и Данијела Станковић Ћулибрк посветиле су своје време спремајући своје ђаке за такмичење ис српског језика. С поносом себе и своје ђаке називамо обичним светом који стоји као последња одбрана свега што језик у својој основи носи – љубав према својој земљи, према својој традицији и својој култури. Зато у овој прилици желимо да похвалимо најмлађе чуваре овог блага, који су на општинском такмичењу из српског језика, одржаном у суботу, 25. фебруара, постигли завидне резултате.
Чак троје ученика 5. разреда пласирало се на окружни ниво такмичења – Лука Богдановић и Растко Ћулибрк освојивши 2. место и Тара Лукић – 3. место. Похваљена је и ученица Марија Цветковић, којој је само један поен недостајао да се придружи другарима на окружном такмичењу. Најуспешнији представник 6. разреда је наша Милица Петковић, која је прва у својој генерацији и то са максималним бројем поена освојеним на тесту. Од осмака похваљена је и Катарина Радивој, која је такође остала само један бод испод црте која је дели од пласмана на виши ниво такмичења. С обзиром на врло захтевне тестове ове године, не искључује се још увек могућност да се још неко од наших ђака пласира за даље такмичење, које ће, како се за сада чини, такође бити организовано у нашем граду и управо у нашој школи.
Бескрајно смо поносни због овог успеха, али не желимо да пропустимо да нагласимо да нам је срце пуно и због оних који су се такође нашли на овом такмичењу. Сви они су данима и недељама седели у школи дуже од осталих са својим наставницама спремајући се за ове тестове и чувајући своју земљу и свој језик од заборава, а скромно чинећи један сасвим обичан свет у прилично необичним временима, када учење и знање није најпопуларнија дисциплина и када су речи потрошене, неке лепе често и заборављене, а правилан говор и писменост постали права правцата реткост!
Честитамо им на овој храбрости и од свег срца им желимо успех у даљем такмичењу!
Данијела Станковић Ћулибрк
23. фебруара наш вероучитељ Душан Васић одржао је угледни час. Тема су били верски празници и како се они обележавају. У част Сретења и Харалампија ученици 3/1, 3/2, и 3/3 су засадили своје генерацијско дрво. Ове године на ред су дошле две саднице нектарине и пар љупких роза и црвених цветића. Надамо се да ће мо се за пар година гости укусним воћем. А да Бог није створио само биљке и људе већ и животиње показао нам је отац Душан када нам је донео прекрасног зеца да га мазимо.
Широм света данас се обележава Дан матерњег језика. Чланице Организације УН за образовање, науку и културу, УНЕСКО, 21. фебруар прогласио је Међународним даном матерњег језика, као сећање на студенте који су 1952. године убијени у Даки, јер су протестовали због тога што њихов матерњи језик није проглашен за званични језик. Данас се говори око 6000 језика у свету. Из године у годину тај број је мањи и према прогнозама до краја 21. века одумреће више од половине.
Традиционално, на дан Светог Трифуна, заштитника виноградара, вероучитељ заједно са ученицима четвртог разреда сади генерацијско дрво, воћку. Ученици IV1 и IV2 су посадили две кајсије, о којима ће бринути. Вероучитељ је приликом садње са децом објашњавао поступак сађења воћки и шта је важно и битно да биљка успешно расте. Донео је и симпатичног зеца. Сви смо се обрадовали и помазили га. Захваљујемо вероучитељу на лепој традиционалној акцији и ангажовању. То је уједно био и угледни час.
У петак 10. фебруара у поподневној смени одржан је угледни час из Физичког и здравственог васпитања. Ученици 3/1 и 3/3 су са уживањем савладавали препрека на постављеним полигонима. Такмичарски дух није изостао ни овога пута. Учитељице су биле изузетно задовољне постигнутим циљевима, а ђаци интересантним часом.
Јевросима Ромић и Наташа Николић
У петак 27. јануара 2023. године, уз присуство бројних гостију, ученици и наставници наше школе прославили су школску славу..
Домаћини славе били су ученици четвртог разреда који су са оцем Душаном Васићем обавили сечење славског колача. Ученици су са својим учитељицама и наставницом музичког уприличили предиван програм.
И ове године је Наставничко веће, на основу предлога ученика и посебне Комисије, донело одлуку да два ученика добију по сребрњак и похвалницу „Свети Сава“. Светосавска награда додељује се ученицима који су, поред позитивног успеха, својим понашањем допринели стварању позитивне атмосфере у Школи и који су учествовали у многим наставним и ваннаставним активностима које афирмишу Школу и које су хуманитарног карактера.
Директорка школе Јелена Дивнић награду је уручила Алекси Антанасијевићу, ученику 4-2 и Владани Цаптенић, ученици 8-2.
Поштовани родитељи, драги будући ђаци прваци,
Ближи се рок за подношење захтева за упис ђака првака ,а то је 30.04.2023. године (школа може да упише и дете са подручја друге школе, на захтев родитеља. Родитељ, односно старатељ може да изабере основну школу у коју ће да упише дете, подношењем захтеваизабраној школи најкасније до 1.02.2023. год.,члан 22. Закона о основама система образовања и васпитања).
Наша школа је као и ранијих година имала Тим за учествовање у квизу.Тема четврте сезоне квиз такмичења, је „Страдање Срба у XX веку“. Ово међународно квиз такмичење је први пут одржано 2019. године, са идејом да окупи младе из Републике Србије, Pепублике Српске, Црне Горе, региона и српске дијаспоре. Ово такмиччење има за циљ да прошири и употпуни знање српске омладине о овој значајној теми која се у редовном школском програму не обрађује у довољној мери.
Пројектом су обухваћени млади од 10 до 15 година из основних школа, клубова и заједница из Србије, региона и српске дијаспоре. Пријављене су 294 екипе и то:
- 225 из Србије
- 52 из Републике Српске
- 8 из Мађарске
- 7 из Италије
- 1 екипа из Хрватске
- 1 екипа из Шведске
Свака екипа је састављена од 3 члана рођених од 1.1.2007 до 1.1.2012. Наша екипу "Историчари" чинили су: Владана Цаптенић 8-1, Душан Гвозденовић 7-1 и Владимир Лакићевић 7-1. Као подршка екипи и евентуална замена био је Петар Милојков 7-2.
Први квалификациони тест одржан је у суботу 21. јануара 2023. године са почетком у 11:00 пре поодне, по нашем времену. Тим је у школи решавао тест.Тест се састојао од укупно 100 тврдњи од којих су неке тачне, а неке не. Ове тврдње су подељене у 20 страница са по пет тврдњи на свакој. Када се једном пређе на следећу страницу, не може се враћати на претходну. Укупно време за решавање теста било је 15 мин.
Без обзира на крајњи резултат, поносни смо што смо, као једна од многих школа, учествовали у Квизу. Можда нам тема није одговарала, страдање Срба у 20.в., изузетно је тешка, али учествујући чувамо српски национални идентитет.
Јелена Дивнић
Ученици који воле цртање , сликње и стрип , али и књижевност , присуствовали су интересантној радионици у Библиотеци „В.Караџић“ , у петак 20.јануара . Радионицу је одржала проф.српског језика и књижевности Бојана Петронијевић из Бајине Баште . Радионица је заснована на одломцима из аутобиографије „Моји изуми“ Николе Тесле које уч.читају у 5.разреду . Повезивањем језичке културе и култруе изражавања стигло се и до стрипа – осме уметности .
Након што су ученици четвртог разреда који похађају наставу румунског језика са елементима националне културе на Радио-телевизији Војводине приказали како Румуни у Ковину обележавају Бадње вече, на сам Божић, 25. децембра, сви ученици виших и нижих разреда наше школе који похађају наставу румунског језика посетили су Румунску православну цркву у Ковину. Том су приликом певали и рецитовали божићне песме и добили слатке пакетиће од Божић Бате. У препуној цркви, наши ученици добили су громогласан аплауз и симпатије свих присутних.
У четвртак , 10. новембра чланови Ученичког параламетна припремили су акцију за своје суграђане , другаре и наставнике . Представљен је плакат „ Наши уметници у Првом светском рату „ ,подељено је обележје празника – модификована трака ордена Албанске споменице са цветом Наталијине рамонде и подељена је једна од наших најтрагичнијих , али и најлепших песама „Плава гробница „ Милутина Бојића . Уз присећање на славну прошлост наших предака обележили смо државни празник који се у Републици Србији обележава од 2012. године .
Током Дечје недеље на часовима румунског језика слушали смо песме на румунском језику које говоре о деци, њиховим правима и потребама. Такође, бојили смо цртеже који приказују “шта детету треба да расте до неба.” Уз музику, смех и добро расположење, провели смо неколико изузетно пријатних часова.
Ана Албу Савић
Ученици наше школе, чланови Ђачког парламента, са директорком школе, присуствовали су прослави Дана oпштине Ковин, 4.октобра 2022.године.
Централно обележавање празника почело је полагањем венаца на споменик палим борцима НОР-а, поводом 78. годишњице ослобођења Ковина у 2. светском рату, у присуству многобројних делегација, међу којима је била и наша и уз почасну стражу припадника Војске Србије.
На платоу у центру Ковина традиционално је приређен „Банатски фруштук“, који организују жене Актива Прве МЗ Ковин.
Јелена Дивнић
Сaвeт Eврoпe oхрaбруje свих 700 милиoнa Eврoпљaнa, грaђaнa 46 држaвa члaницa, дa учe jeзикe без обзира на године и окружење. Вeруjући дa je jeзичкa рaзнoликoст нaчин зa пoстизaњe вeћeг стeпeнa мeђукултурoлoшкoг рaзумeвaњa и важна компонента бoгaтoг културолошког нaслeђа нaшeг кoнтинeнтa, Сaвeт Eврoпe прoмoвишe вишejeзичнoст у цeлoj Eврoпи.
На иницијативу Савета Европе, Европски дан језика се прославља 26. септембра сваке године од 2001. – у сарадњи са Европском комисијом.“
(преузето са сајта Европски дан језика 2022.)
Наша школа обележава Европски дан језика читав низ година кроз разне активности током последње недеље септембра. Овогодишња тема је "How multilingual are we?" , кроз коју ће се ученици повезивати играјући се коришћењем европских језика, језика које изучавамо у школи и посебно оних који се користе у нашој средини.