Ученици наше школе, чланови хора, добили су позив од професора и диригента музичке школе „Даворин Јенко“ из Београда, да присуствују проби хора и оркестра који је наступао тога дана под називом „Музичка прича“, у Центру за културу.

Поштовани родитељи, драги будући ђаци прваци,
Ближи се рок за подношење захтева за упис ђака првака ,а то је 30.04.2023. године (школа може да упише и дете са подручја друге школе, на захтев родитеља. Родитељ, односно старатељ може да изабере основну школу у коју ће да упише дете, подношењем захтеваизабраној школи најкасније до 1.02.2023. год.,члан 22. Закона о основама система образовања и васпитања).
Наша школа је као и ранијих година имала Тим за учествовање у квизу.Тема четврте сезоне квиз такмичења, је „Страдање Срба у XX веку“. Ово међународно квиз такмичење је први пут одржано 2019. године, са идејом да окупи младе из Републике Србије, Pепублике Српске, Црне Горе, региона и српске дијаспоре. Ово такмиччење има за циљ да прошири и употпуни знање српске омладине о овој значајној теми која се у редовном школском програму не обрађује у довољној мери.
Пројектом су обухваћени млади од 10 до 15 година из основних школа, клубова и заједница из Србије, региона и српске дијаспоре. Пријављене су 294 екипе и то:
Свака екипа је састављена од 3 члана рођених од 1.1.2007 до 1.1.2012. Наша екипу "Историчари" чинили су: Владана Цаптенић 8-1, Душан Гвозденовић 7-1 и Владимир Лакићевић 7-1. Као подршка екипи и евентуална замена био је Петар Милојков 7-2.
Први квалификациони тест одржан је у суботу 21. јануара 2023. године са почетком у 11:00 пре поодне, по нашем времену. Тим је у школи решавао тест.Тест се састојао од укупно 100 тврдњи од којих су неке тачне, а неке не. Ове тврдње су подељене у 20 страница са по пет тврдњи на свакој. Када се једном пређе на следећу страницу, не може се враћати на претходну. Укупно време за решавање теста било је 15 мин.
Без обзира на крајњи резултат, поносни смо што смо, као једна од многих школа, учествовали у Квизу. Можда нам тема није одговарала, страдање Срба у 20.в., изузетно је тешка, али учествујући чувамо српски национални идентитет.
Јелена Дивнић
Ученици који воле цртање , сликње и стрип , али и књижевност , присуствовали су интересантној радионици у Библиотеци „В.Караџић“ , у петак 20.јануара . Радионицу је одржала проф.српског језика и књижевности Бојана Петронијевић из Бајине Баште . Радионица је заснована на одломцима из аутобиографије „Моји изуми“ Николе Тесле које уч.читају у 5.разреду . Повезивањем језичке културе и култруе изражавања стигло се и до стрипа – осме уметности .
Након што су ученици четвртог разреда који похађају наставу румунског језика са елементима националне културе на Радио-телевизији Војводине приказали како Румуни у Ковину обележавају Бадње вече, на сам Божић, 25. децембра, сви ученици виших и нижих разреда наше школе који похађају наставу румунског језика посетили су Румунску православну цркву у Ковину. Том су приликом певали и рецитовали божићне песме и добили слатке пакетиће од Божић Бате. У препуној цркви, наши ученици добили су громогласан аплауз и симпатије свих присутних.
У четвртак , 10. новембра чланови Ученичког параламетна припремили су акцију за своје суграђане , другаре и наставнике . Представљен је плакат „ Наши уметници у Првом светском рату „ ,подељено је обележје празника – модификована трака ордена Албанске споменице са цветом Наталијине рамонде и подељена је једна од наших најтрагичнијих , али и најлепших песама „Плава гробница „ Милутина Бојића . Уз присећање на славну прошлост наших предака обележили смо државни празник који се у Републици Србији обележава од 2012. године .
Током Дечје недеље на часовима румунског језика слушали смо песме на румунском језику које говоре о деци, њиховим правима и потребама. Такође, бојили смо цртеже који приказују “шта детету треба да расте до неба.” Уз музику, смех и добро расположење, провели смо неколико изузетно пријатних часова.
Ана Албу Савић
Ученици наше школе, чланови Ђачког парламента, са директорком школе, присуствовали су прослави Дана oпштине Ковин, 4.октобра 2022.године.
Централно обележавање празника почело је полагањем венаца на споменик палим борцима НОР-а, поводом 78. годишњице ослобођења Ковина у 2. светском рату, у присуству многобројних делегација, међу којима је била и наша и уз почасну стражу припадника Војске Србије.
На платоу у центру Ковина традиционално је приређен „Банатски фруштук“, који организују жене Актива Прве МЗ Ковин.
Јелена Дивнић
Сaвeт Eврoпe oхрaбруje свих 700 милиoнa Eврoпљaнa, грaђaнa 46 држaвa члaницa, дa учe jeзикe без обзира на године и окружење. Вeруjући дa je jeзичкa рaзнoликoст нaчин зa пoстизaњe вeћeг стeпeнa мeђукултурoлoшкoг рaзумeвaњa и важна компонента бoгaтoг културолошког нaслeђа нaшeг кoнтинeнтa, Сaвeт Eврoпe прoмoвишe вишejeзичнoст у цeлoj Eврoпи.
На иницијативу Савета Европе, Европски дан језика се прославља 26. септембра сваке године од 2001. – у сарадњи са Европском комисијом.“
(преузето са сајта Европски дан језика 2022.)
Наша школа обележава Европски дан језика читав низ година кроз разне активности током последње недеље септембра. Овогодишња тема је "How multilingual are we?" , кроз коју ће се ученици повезивати играјући се коришћењем европских језика, језика које изучавамо у школи и посебно оних који се користе у нашој средини.
ЈНА 34, 26220 Ковин
013/741-081
013/744-895