Архива чланака

Preporuke za suzbijanje širenja virusa NOVOG gripa A (H1N1) u šKolama

A.        UČENICI/RODITELJI

Radi sprečavanja unosa i širenja ovog oboljenja u školu,  potrebno je da postupate na sledeći način:

•  Ukoliko imate simtome i znake bolesti* potrebno je da ostanete kod kuće i javite se   telefonom svom lekaru  i

obavestite  učitelja/razrednog starešinu.
  •  Uz savet lekara boravite u kući do prestanka simtoma, odnosno do kraja perioda zaraznosti, i ograničite -izbegavajte
     kontakte sa drugim osobama.
  •  Uredno uzimajte preporučenu terapiju, u slučaju pogoršanja zdravstvenog stanja odmah se javite svom lekaru.
  •  Obavestite o svojoj bolesti i sve osobe koje su bile u kontaktu sa Vama unutar 7 dana.

Ukoliko ste bili u kontaktu sa osobama obolelim od ove bolesti  pratite svoje zdravstveno stanje  tokom sedam dana od kontakta. U slučaju pojave simptoma ostati kod kuće, javiti se svom lekaru i obavestite učitelja/razrednog starešinu.

Primenjivati opšte mere prevencije** u sprečavanju i suzbijanju širenja gripa.

B.         UČITELJI/NASTAVNICI/PROFESORI

Ukoliko imate simtome i znake bolesti potrebno je da ostanete kod kuće i javite se   telefonom svom lekaru  i  obavestite  kolegijum/direktora ustanove.

Obavestite o svojoj bolesti i sve osobe koje su bile u kontaktu sa Vama unutar 7 dana ( kolege na poslu, odeljenje-učenike).

Uz savet lekara boravite u kući do prestanka simtoma, odnosno do kraja perioda zaraznosti ( oko 7 dana), i  distancirajte se od socijalnih kontakata.

Ukoliko ste bili u kontaktu sa osobama obolelim od ove bolesti  pratite svoje zdravstveno stanje  tokom sedam dana od kontakta. U slučaju pojave simptoma ostati kod kuće, javiti se svom lekaru i  obavestite  kolegijum/direktora ustanove.

Svako odsustvo đaka u odeljenju čiji ste  učitelj/razredni starešina prijavite radniku škole koji će biti od strane kolegijuma/direktora određen da vodi evidenciju o odsustvovanju sa nastave pre svih đaka i nastavnog osoblja, a potom i drugih zaposlenih u ustanovi (nedeljna ili dnevna evidencija o zdravstvenom  stanju u odeljenju, koja se u pisanoj formi izjave/informacije dostavlja osobi koja vodi evidenciju i komunicira sa nadležnom zdravstvenom/epidemiološkom službom).

Često tokom dana provetravati  prostorije u kojima se sprovodi nastava.

Organizovati zdravstveno vaspitni rad o opštim merama prevencije gripa  primereno uzrastu u saradnji sa Domom zdravlja

B. DIREKTOR/KOLEGIJUM

1. Da upozna  sve zaposlene:
  • sa značajempraćenja zdravstvenog stanja svih članova kolektiva
  • sa sprovođenjemopštih mera prevencije u sprečavanju širenja respiratornih infekcija (higijena ruku, higijena disajnih
  • puteva...);
  • sa postupkomu slučaju da se  registruje učenik/student/zaposleni u kolektivu

2. Da obezbede štampanje brošura i postera sa zdravstvenovaspitnim porukama i preporukama u vezi bolesti izazvane novim virusom gripa A (H1N1)v.

3. Da obezbede kontinuirano informisanje članova kolektiva  o aktuelnoj epidemiološkoj situaciji novog gripa A(H1N1)v u Srbiji i merama koje se preduzimaju i koje će se kada i na koji način preduzimati.

4. U saradnji sa nadležnom zdravstvenom i epidemiološkom službom  da obezbede kontinuirano saradnju i povratno informisanje,  uz nalaganje primene određenih mera kako za sprečavanje, tako i za suzbijanje širenja oboljenja( npr. lična zaštitna oprema,   dezinfekciona sredstva, režim zatvaranja škola itd).

5. Zajedno sa opštinskim,  gradskim, okružnim   vlastima pre i tokom započinjanja školske 2009/2010 potrebno je da  sprovedu pripremne radnje kako bi zajednički postupali po preporukama.

6. Komunikacija ka svim segmentima društva u realizaciji akcionog plana pre i tokom pandemije, uključujući i režim zatvaranja škola

7. Organizacija  aktivnosti koja zadovoljava minimum procesa rada

8. Alternativni načini sprovođenja nastavnih aktivnosti

9. Reorganizacija radnih mesta osoba u riziku (trudnice, osobe za hroničnim poremećajima zdravlja-dijabetes, astma, srčane smetnje, bubrežna oboljenja itd.)

*Oboljenje slično gripu(OSG) je ono kod kojeg postoji iznenadna  pojava  temperature  (iznad 38oC), praćena bolovima u mišićima i zglobovima, suvim kašljem i simptomima od strane gornjih  disajnih puteva.

**Shodno preporukama SZO opšte mere prevencije, kao što su držanje odstojanja od najmanje 1 m od drugih osoba, higijena disajnih puteva (pokrivanje nosa i usta prilikom kašljanja i kijanja papirnatom maramicom koju odmah treba nakon upotrebe baciti, a ruke oprati tekućom vodom i sapunom), higijena ruku i provetravanje prostorija u kojima se boravi, su najefikasnije mere prevencije i suzbijanja gripa izazvanog novim tipom virusa A (H1N1).